Darmowa dostawa
Jakie noże do kuchni?
W dzisiejszych czasach rynek oferuje nam niezliczone ilości najróżniejszych rodzajów noży kuchennych. W Polsce dostępne są nawet bardzo egzotyczne i nietradycyjne noże, a nas bardzo cieszy, że my również mamy udział w poszerzaniu oferty noży kuchennych klasy premium na polskim rynku. Ta szeroka oferta przysparza jednak zainteresowanym trudności w wyborze najodpowiedniejszego noża, niezależnie od tego, dla kogo go kupują - dla siebie samych, czy też na prezent. W tym artykule prezentujemy kilka wskazówek, które powinny ci pomóc w wyborze odpowiedniego noża kuchennego.
Czym się kierować, wybierając nóż?
- Zastosowaniem - to ono determinuje zarówno rodzaj noża, jak i jego pochodzenie.
- Rodzajem stali.
- Wyglądem i typem rękojeści.
Wybór noża kuchennego ze względu na zastosowanie
Każdy nóż potraktować można jak narzędzie kuchenne, które spełnia określone zadania. Zadaniem tym jest oczywiście krojenie, jednak pytanie zasadnicze brzmi: krojenie CZEGO? Nóż nożowi nierówny. Wiele noży kuchennych ma specjalne przeznaczenie - służą do krojenia określonych produktów, więc kształt i długość ich ostrzy przystosowane są do jak najefektywniejszej obróbki danych składników. Na przykład nóż kuchenny do krojenia chleba z ząbkowanym ostrzem różni się znacząco od noża do obierania. Wybierając nóż kuchenny w pierwszej kolejności należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, co będziesz nim kroił - ty lub ktoś, kogo obdarujesz. Odpowiedź na to pytanie bardzo zawęzi wybór potencjalnie odpowiedniego noża.
Linki do wybranych artykułów prezentujących szczegółowe opisy poszczególnych noży i ich zastosowania:
Wybór noża kuchennego ze względu na preferowaną kuchnię
Ten punkt nawiązuje do poprzedniego - wyboru według zastosowania. Każdy ma swoją ulubioną kuchnię, której dania chętnie je i gotuje. Jeśli ktoś preferuje tradycyjne potrawy polskie czy europejskie, w jego kuchni nie powinno zabraknąć noża szefa kuchni, noża do chleba czy mięsa, będących najodpowiedniejszymi nożami do ich przygotowywania. Z kolei osoba, która ceni sobie kuchnię azjatycką, nie może zapomnieć o nożach chińskich i japońskich. Najsłynniejszym przedstawicielem tradycyjnych noży chińskich jest uniwersalny nóż szefa kuchni TAO, z pomocą którego pokroisz właściwie wszystko. Wyróżnia się on szerokim ostrzem i kształtem przypominającym skrócony miecz. Jeśli chodzi o noże typu japońskiego, to chyba każdy zna już noże Santoku. Oczywiście na uwagę zasługują także mniej znane noże japońskie, takie jak Nakiri, Sashimi i Deba. Wybrane noże typu japońskiego, zwłaszcza te przeznaczone do obróbki ryb (Sashimi, Deba) mają specjalną, jednostronnie szlifowaną krawędź tnącą, pozwalającą na idealne filetowanie ryb.
Linki do wybranych artykułów prezentujących szczegółowy wybór noży reprezentujących poszczególne kuchnie:
Podział noży kuchennych ze względu na ich pochodzenie i zastosowanie
Krawędzie tnące noży japońskich
Wybór noża kuchennego według rodzaju stali
Znajdziesz u nas noże kuchenne ze stali damasceńskiej albo nierdzewnej. Stal damasceńska wyróżnia się większą twardością, zwykle 60+-2 w skali Rockwella w wersji 10Cr15CoMoV (odpowiednik stali VG10). Rdzeń wybranych noży ze stali damasceńskiej składa się z 67 jej warstw, zabezpieczonych przed korozją stalą nierdzewną 316L. Noże ze stali damasceńskiej są nożami wyższej klasy niż te wyprodukowane ze stali nierdzewnej, co przekłada się oczywiście także na ich cenę. Noże kuchenne z niemieckiej stali nierdzewnej produkuje się ze stali 1,4116 o twardości 56-58 w skali Rockwella. Sprzedawane przez nas noże ze stali damasceńskiej już na pierwszy rzut oka z łatwością odróżnisz od noży ze stali nierdzewnej - po wyglądzie ostrza.
Wybór noża kuchennego według kryterium wyglądu
Jeśli wybrałeś już konkretny typ noża kuchennego, z rodzajem stali włącznie, pozostaje już tylko jedno kryterium, a mianowicie jego wygląd, a więc także rodzaj rękojeści. Nóż powinien idealnie pasować do twojej kuchni. Poszczególne serie noży XinZuo mają rękojeści z różnych rodzajów drewna, co wiąże się z różnym naturalnym ich zabarwieniem. I w tym miejscu przychodzi czas na subiektywne oceny, ponieważ każdemu podoba się coś innego. My w XinZuo mamy tego świadomość, dlatego produkujemy rękojeści do poszczególnych serii noży z wielu rodzajów drewna, w tym z bardzo egzotycznych, o nietypowych kolorach.
Wskazówka: Rękojeści noży XinZuo nie zawsze są z drewna, na przykład seria noży XinZuo Feng ma rękojeść z kompozytu G10. Ich nietradycyjny wygląd sprawia, że pasować będą do nowoczesnych kuchni, w których obecnie bardzo często dominuje czerń.
- Noże szefa kuchni
- Noże Santoku
- Noże do chleba
- Tasaki
- Noże do steków
- Noże do trybowania
- Noże do obierania
- Noże Nakiri
- Noże do krojenia mięsa
- Uniwersalny chiński nóż TAO
- Małe uniwersalne noże kuchenne
- Noże do sushi
Więcej artykułów na temat wyboru noży |
|